شربت فروکتوز ۴۲ به عنوان شیرین کننده، طعم دهنده، روان کننده، بهبود دهنده رنگ، بافت و ماندگاری به طور گستره در صنایع غذایی و بالاخص صنعت نوشیدنی و صنایع نان و شیرینی کاربرد دارد. این محصول می تواند به عنوان یک شیرین کننده مایع در هر دو گروه فرآورده­ های تخمیری و غیر تخمیری صنایع نان و شیرینی به کار برده شود. کاربرد این شربت در فرآورده­ های تخمیری به دلیل تخمیر پذیر بودن بیشتر این قند نسبت به ساکارز، می تواند زمان فرآیند تخمیر را کاهش داده و در وقت و هزینه صرفه­ جویی قابل قبولی را ارائه دهد.

ضمن اینکه به دلیل طبیعت کاهنده آن، سریعتر با پروتئین آرد وارد واکنش شده و تولید رنگ قهوه ­ای مطلوبی را در فرآورده نهایی به دنبال دارد. از آنجاییکه این محصول می تواند رطوبت بیشتری را جذب کرده و نگه دارد؛ لذا زمان ماندگاری را در این گروه از فرآورده­ ها نسبت به ساکارز بیشتر کرده همچنین قادر است بیاتی نان­ها را به تاخیر بیاندازد. کاربرد این محصول در فرآورده­ های غیر تخمیری مانند بیسکوییت و کوکی­ها نیز به دلیل اثر مستقیم این محصول بر رئولوژی خمیر و تولید خمیری با چسبندگی و پیوستگی بهتر، منجر به کاهش ایجاد ترک در سطح کوکی­ها و بافت تردتر و رنگ مناسب­تر در بیسکوییت ­ها خواهد شد.

فروکتوز ۴۲، بعنوان شیرین کننده، طعم دهنده و ایجاد کننده ویسکوزیته و بریکس، در صنایع غذایی به کار می رود. هماهنگی مناسب با طعم میوه ای و ایجاد شفافیت در محصول نهایی و همچنین پایداری طعم و مزه از عمده دلایل استفاده از این محصول می باشد. با توجه به اینکه مخمرها، قندهای ساده را راحت تر مصرف می کنند باعث بهبود طعم و مزه می شود و در صنعت نان به مقیاس وسیعی مورد استفاده قرار می گیرند. بیات شدن نان را به تأخیر می اندازد و بعنوان یک منبع تخمیری در این صنعت مورد استفاده قرار می گیرد. این شیرین کننده محصول را تُرد می کند و رنگ قهوه ای روشن و یا طلایی ایجاد می کند.

موارد استفاده: در صنعت نان، شیرینی و انواع نوشیدنی های میوه ای.